Balčik

29. ledna 2014 v 6:47 |  Letoviska
Balčik je přístavní městečko na pobřeží Černého moře v oblasti Zlaté písky a zároveň přímořské letovisko v severovýchodní části Bulharska.

Nejbližší větší město u letoviska Balčik Varna je vzdálené asi 40 km jihozápadním směrem. Další známé turistické letovisko Albena leží jen necelých 10 kilometrů daleko.

Městečko Balčik se rozprostírá po kopcovitých, vápencových terasách od náhorní plošiny Dobrudža až k moři. V minulosti mělo řecký název Dionysopolis, podle boha vína Dionýsa.

Na jaře vás zde přivítá kvetoucí pivoňkový "koberec", který se táhne podél pobřeží, jižním směrem od centra se zase můžete vydat k útesům, kde můžete pozorovat různé ptačí kolonie.

Balčik se nachází u hlavní silnice, která vede z Varny do Mangalie v Rumunsku podél pobřeží Černého moře. Městečko má také malý mořský přístav, přístav jachet a v současné době nevyužité letiště.


Ve městě se nachází "Národopisný komplex", ve kterém je umístěné muzeum věnované éře tzv. bulharského obrození. Mezi největší zajímavost ve městě ale určitě patří zámek s parkem.

Rumunská královna Maria byla nadšená polohou Balčiku a tak zde nechala vybudovat v roce 1924 malý letní zámeček a botanickou zahradu. Po smrti svého manžela, který obdivoval orientální styl, ho nechala rozšířit o minaret.

Stavbou letního sídla byli pověření italští architekti Amerigo a Augustino. Letní rezidence zahrnuje skutečný palác, který je obklopen vysokými věžemi, kapli, vilu, kterou původně obývali rumunští aristokraté a kamenný trůn pod starým stromem, kde královna ráda sedávala a dívala se na moře.

Letní zámeček je směsí bulharských, moldavských, maurských a orientálních architektonických prvků. Zámecký park získal svou podobu podle paláce Knossos a mýtického labyrintu na Krétě z legendy o Minotaurovi. Všechny kameny zámeckého kostelíku ostatně pocházejí z Kréty.

Zámecký park je pojmenován Teenha Vuva, byl vybudován v letech 1924 - 36 podle návrhu švýcarského zahradního architekta Julese Janina, který byl vedoucím zahradníkem ruského cara Mikuláše II. až do Říjnové revoluce v Rusku.

V zámeckém parku můžete dnes obdivovat přes 3000 vzácných druhů rostlin, včetně více než 200 různých druhů stromů. Proto byl v roce 1955 prohlášen botanickou zahradou univerzity ve městě Sofie. Má také sbírku více než 250 druhů kaktusů, což je druhá největší sbírku kaktusů v Evropě po zahradě v Monaku.

Několik kilometrů od města Balčik leží místo Touslata s pozoruhodným jezerem, ve kterém je slaná voda. Jezerní bahno obsahuje minerály a je tak léčivé. Nedaleko odsud najdete léčebné sanatorium, které ho využívá pro své pacienty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama