Únor 2014

Bulharsko a zábava

21. února 2014 v 11:56 Zajímavosti
Bulharsko je vyhlášené nejen pro své pláže a příjemné klima, ale také pro svoji pestrou nabídku nočních klubů, barů a diskoték. Vyznavači nočního života si přijdou na své nejen v černomořských letoviscích, jako jsou Zlaté Písky nebo Slunečné pobřeží, ale také v hlavním bulharském městě Sofie.

Většina nočních podniků na pobřeží Černého moře bývá otevřena pouze v hlavní letní sezóně dovolených od června do září, kdy sem přijíždí většina turistů na dovolenou. Zato však bývají otevřené až do časných ranních hodin.

Některé bary a diskotéky fungují již několik let, avšak stále vznikají další a další. V letovisku Zlaté Písky patří mezi nejoblíbenější kluby "Roxy", "Malibu" a "Bonkers", abychom jich vyjmenovali alespoň pár. Ovšem i mnoho dalších barů nabízí celou řadu způsobů, jak proměnit noc v den.

Také Slunečné pobřeží může nabídnout spoustu tipů k noční zábavě, například kluby "Golden Apple", "Iceberg" nebo "Lazure". Ceny jsou tady všude většinou o něco nižší ve srovnání s typickými párty destinacemi, jako je Mallorca, Ibiza, Lloret de Mar na Costa Bravě nebo Gran Canaria.

Milovníci hazardu zase určitě navštíví nějaké to kasino, které najdete téměř všude po celém černomořském pobřeží s vyhlášenými letovisky.

Zlaté Písky

18. února 2014 v 9:26 Letoviska
Zlaté Písky jsou pojmenováním nejen pro známé přímořské letovisko v Bulharsku na pobřeží Černého moře, necelých 20 km severně od města Varna, ale také pro místní jedinečnou pláž.

Pláž je asi 3,5 km dlouhá a místy až 100 m široká. Jak už je z názvu patrné, místní pláž má zlaté zbarvení. Je to způsobeno pravděpodobně tím, že jemný písek pochází z rozdrcených mušlí.

Místní legenda ale praví, že tady kdysi pirátští lupiči ukryli obrovský poklad se zlatem. Poklad byl pak proměněn právě ve zlatý písek.

Moře je tu čisté, avšak pobřeží se do něj svažuje poměrně rychle. Díky tomu je dovolená na Zlatých píscích velmi populární u vyznavačů vodních aktivit. Vyzkoušet tady můžete například vodní lyže a skútry nebo windsurfing. Ovšem i rodiny s dětmi si najdou určitě svá místečka, ideální jsou pro ně menší a klidnější zátoky v okolí.

Místní promenáda je lemována řadou velkých hotelů, supermarketů a restaurací. Až na malou pravoslavnou kapli zde nenajdete žádnou památku. Zajímavostí možná je, že roku 2007 tady byla postavena rozhledna s restaurací ve věži, která je replikou Eiffelovy věže v měřítku 1:10.

Gabrovo

12. února 2014 v 7:51 Výlety
Gabrovo je město v Bulharsku, s přibližně 60 000 obyvateli, které najdete v údolí řeky Jantra a jejích přítoků. Je to průmyslové a kulturní centrum země s univerzitou, muzei, mnoha zajímavostmi a každoročním festivalem humoru a satiry.

Od pobřežního města Varna směrem na severovýchod je Gabrovo vzdálené více než 250 km, od hlavního města Sofie 220 km opačným směrem, tedy na jihozápad.

Významnými budovami jsou věž s hodinami z roku 1835, dále most Bajov z roku 1855, kostel Panny Marie s mistrovsky vyřezávaným ikonostasem a gymnázium Aprilova v centru Gabrova.

Pomník uprostřed řeky Jantra zase připomíná legendárního zakladatele osady Gabrovo, kováře Rača.

Navštívit tady můžete několik muzeí. V centru města najdete Historické muzeum, Poštovní muzeum a Národní muzeum pro vzdělávání. Umělecká galerie "Christo Zokev" je zase domovem mnoha domácích i zahraničních děl.

Dům humoru a satiry představuje na ploše 800 m2 různé formy humoru umělců ze 153 zemí. Město Gabrovo má také tři divadla - dramatické divadlo "Račo Stojanov", loutkové divadlo a experimentální divadlo pro satiru a varieté.