Gabrovo

12. února 2014 v 7:51 |  Výlety
Gabrovo je město v Bulharsku, s přibližně 60 000 obyvateli, které najdete v údolí řeky Jantra a jejích přítoků. Je to průmyslové a kulturní centrum země s univerzitou, muzei, mnoha zajímavostmi a každoročním festivalem humoru a satiry.

Od pobřežního města Varna směrem na severovýchod je Gabrovo vzdálené více než 250 km, od hlavního města Sofie 220 km opačným směrem, tedy na jihozápad.

Významnými budovami jsou věž s hodinami z roku 1835, dále most Bajov z roku 1855, kostel Panny Marie s mistrovsky vyřezávaným ikonostasem a gymnázium Aprilova v centru Gabrova.

Pomník uprostřed řeky Jantra zase připomíná legendárního zakladatele osady Gabrovo, kováře Rača.

Navštívit tady můžete několik muzeí. V centru města najdete Historické muzeum, Poštovní muzeum a Národní muzeum pro vzdělávání. Umělecká galerie "Christo Zokev" je zase domovem mnoha domácích i zahraničních děl.

Dům humoru a satiry představuje na ploše 800 m2 různé formy humoru umělců ze 153 zemí. Město Gabrovo má také tři divadla - dramatické divadlo "Račo Stojanov", loutkové divadlo a experimentální divadlo pro satiru a varieté.


Osm kilometrů jižně od Gabrova se nachází Etnografické muzeum pod širým nebem "Etar", komplex historicky cenných starých domů, které sem byly přesunuty v roce 1963 z okolí Gabrova. Jsou zde dlážděné ulice a přes 20 dílen, kde řemeslníci pracují stejně, jako tomu bylo v 19. století.

Pět kilometrů jižně od muzea "Etar" se nachází klášter Sokolski manastir, postavený v roce 1832, doupě bulharských bojovníků za svobodu, jako byli Vasil Levski, Djado Nikola a Zanko Djustabanov.

Nedaleko města Gabrovo jsou i další zajímavé výletní cíle, ideální pro pěší turistiku, jako například horské středisko Uzana nebo přírodní rezervace Gradište. Místní skvělé klimatické podmínky se zase využívají k léčbě nemocí plic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama