Zlaté Písky

18. února 2014 v 9:26 |  Letoviska
Zlaté Písky jsou pojmenováním nejen pro známé přímořské letovisko v Bulharsku na pobřeží Černého moře, necelých 20 km severně od města Varna, ale také pro místní jedinečnou pláž.

Pláž je asi 3,5 km dlouhá a místy až 100 m široká. Jak už je z názvu patrné, místní pláž má zlaté zbarvení. Je to způsobeno pravděpodobně tím, že jemný písek pochází z rozdrcených mušlí.

Místní legenda ale praví, že tady kdysi pirátští lupiči ukryli obrovský poklad se zlatem. Poklad byl pak proměněn právě ve zlatý písek.

Moře je tu čisté, avšak pobřeží se do něj svažuje poměrně rychle. Díky tomu je dovolená na Zlatých píscích velmi populární u vyznavačů vodních aktivit. Vyzkoušet tady můžete například vodní lyže a skútry nebo windsurfing. Ovšem i rodiny s dětmi si najdou určitě svá místečka, ideální jsou pro ně menší a klidnější zátoky v okolí.

Místní promenáda je lemována řadou velkých hotelů, supermarketů a restaurací. Až na malou pravoslavnou kapli zde nenajdete žádnou památku. Zajímavostí možná je, že roku 2007 tady byla postavena rozhledna s restaurací ve věži, která je replikou Eiffelovy věže v měřítku 1:10.


Vrchol sezóny je na Zlatých Píscích od června do srpna, koupací sezóna začíná ale již v polovině května a často trvá až do poloviny října. Neustále se v blízkosti staví nové apartmány, které umožňují zájemcům celoroční bydlení.

Stejně tak se tu pořád budují další a další luxusní hotely, k jejichž vybavení patří už samozřejmě restaurace se specialitami, bazén, posilovna nebo také tenisové kurty.

Již několik let je letovisko známé také jako "Nový Ballermann na Balkáně". A to proto, že zde v létě funguje více než deset různých nočních klubů, kde se setkávají " Hvězdy z Mallorky", jako například Mickie Krause. V centru se od roku 2004 nachází největší "párty oblast" v Bulharsku.

V blízkosti střediska se rozkládá stejnojmenný přírodní park, a vyvěrají zde také léčivé prameny, které některé hotely využívají ve svých wellness centrech. Další turistické letovisko, Albena, je od Zlatých Písku vzdálené asi sedm kilometrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama