Duben 2014

Bulharsko a turistika, 2. část

8. dubna 2014 v 5:44 Výlety
Bulharské pohoří Rila se může pochlubit nejen krásnou přírodou, ale také historickými zajímavostmi. Mezi ty nejhezčí patří zcela určitě Rilský klášter "Rilski Manastir".

Se svojí rozlohou se řadí mezi největší stavby pravoslavné církve nejen v Bulharsku, ale i na světě. Byl dokonce v roce 1983 organizací UNESCO zařazen na Seznam světového dědictví.

Původně byl založen již v 10. století svatým Ivanem Rilským, poustevníkem, který žil v jeskyni v rilských horách. Na jednom z kopců dnes vypadá zdálky jako nedobytná pevnost.

Ve východním křídle kláštera můžete navštívit muzeum, kde jsou vystaveny staré zbraně, listiny bulharských carů, šperky, staré mince a posvátné předměty. V jedné z místností jsou pouze ikony, které byly z celého světa věnovány Rilskému klášteru.

K muzejním pokladům patří významné řezbářské práce, jako např. Raffailův kříž. Na 81 x 43 cm velkém kříži je zobrazeno 104 náboženských scén a 650 malých postav. Podle bulharské legendy při jeho zhotovování oslepl v průběhu let jeden mnich.