Bulharsko a turistika, 2. část

8. dubna 2014 v 5:44 |  Výlety
Bulharské pohoří Rila se může pochlubit nejen krásnou přírodou, ale také historickými zajímavostmi. Mezi ty nejhezčí patří zcela určitě Rilský klášter "Rilski Manastir".

Se svojí rozlohou se řadí mezi největší stavby pravoslavné církve nejen v Bulharsku, ale i na světě. Byl dokonce v roce 1983 organizací UNESCO zařazen na Seznam světového dědictví.

Původně byl založen již v 10. století svatým Ivanem Rilským, poustevníkem, který žil v jeskyni v rilských horách. Na jednom z kopců dnes vypadá zdálky jako nedobytná pevnost.

Ve východním křídle kláštera můžete navštívit muzeum, kde jsou vystaveny staré zbraně, listiny bulharských carů, šperky, staré mince a posvátné předměty. V jedné z místností jsou pouze ikony, které byly z celého světa věnovány Rilskému klášteru.

K muzejním pokladům patří významné řezbářské práce, jako např. Raffailův kříž. Na 81 x 43 cm velkém kříži je zobrazeno 104 náboženských scén a 650 malých postav. Podle bulharské legendy při jeho zhotovování oslepl v průběhu let jeden mnich.


Přímo v klášteře se můžete dokonce ubytovat, a to v bývalých celách pro mnichy. Ubytování je však hodně jednoduché a strohé.

Po horách Rila je druhým nejvyšším bulharským pohořím Pirin, které pěším turistům nabízí původní a divokou přírodu. Jeho název je odvozen od nejvyššího boha ve slovanské mytologii, boha hromů a blesků, Peruna.

Táhne se v délce asi 40 kilometrů od severozápadu k jihovýchodu. Nejvyšším vrcholem je 2.914 m vysoký Vichren.

Pohoří bylo také díky své vzácné flóře a fauně prohlášené za největší národní park v Bulharsku, který byl i zařazen na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Krásná krajina jistě zaujme každého turistu, nabízí nejen hory plné lesů, ale také romantická údolí, průzračná jezera a zajímavé skály.

Pěší trasy jsou v pohoří Pirin poměrně dobře značené, pokud si budete chtít odpočinout a načerpat nové síly, po cestě narazíte na horské chaty, které nabízejí horské speciality.

Zajímavé je, že je zde vysoký počet slunečních dní, téměř nejvíce v celé zemi. V létě se pak můžete osvěžit v jednom z horských jezírek, popřípadě si i chytit nějakého pstruha.

Každopádně nezapomeňte na cestu do hor obout kvalitní turistické boty a do batohu si kromě pití a jídla přibalit i oblečení pro každé počasí. To se v horách může změnit velice rychle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama