Kavarna, 1. část

25. května 2014 v 12:12 |  Letoviska
Kavarna je přímořské letovisko na severní části bulharského pobřeží Černého moře, leží něco málo přes 60 kilometrů severně od města Varna, asi 15 kilometrů od prázdninového střediska Zlaté písky a má přibližně 12 tisíc obyvatel.

Je to také metropole stejnojmenného "okresu", který najdete na půli cesty mezi Balčikem na západě (15 km) a mysem Kaliakra na východě (13 km).

Malé černomořské letovisko Rusalka se nachází 14 km směrem na východ. Pobřeží okresu je 42 km dlouhé, skládá se z velké části ze strmých útesů, které jsou silně ohroženy velkou erozí pobřeží.

Samotné město se rozkládá 2 km od pobřeží, na náhorní plošině Dobrudža. Písečnou pláž Kavarna a některé obytné a průmyslové oblasti, které jsou umístěné na jih směrem k malé zátoce, najdete cca 3 km směrem na jih od centra.

Západní stranu této zátoky ohraničují až 100 metrů vysoká vápencová skaliska mysu Čirakman, který je hned vedle přístavu. Kromě uměle vytvořené pláže je v zátoce umístěn také malý přístav pro jachty a základna pro rybáře.


V zátoce Kavarny ústí malá říčka, její poslední úsek od města protéká v délce asi 2 km pásem lesa až k pláži. Tento pás lesa je označován také jako "Údolí strnadů".

V 1. století př.n.l. zničilo silné zemětřesení z velké části mys Čirakman. V té době mnohem rozlehlejší mys se potopil spolu s částí řecké kolonie, která se na něm nacházela, do moře. Mys tehdy dosahoval velkou částí dále na jih do moře.

Následující pobřežní eroze ji ale z velké části strhly a v současné době zbyly již jen některé, těžko přístupné části mysu. Na náhorní plošině dnešního mysu stále stojí ruiny bývalé pevnosti s příkopem, kostelem a pohřebištěm.

Stále tak zde probíhají archeologické vykopávky, stejně tak jako v oblasti před pobřežím (podvodní archeologie). Dnes mys Čirakman spadá příkře do moře.

Po dobytí regionu Bulhary v 7. století byl antický řecký název Krounoi pro sousední město (dnešní Balčik) nahrazen podobně znějících bulharským názvem Karvuna.

Podobnost názvu dnešního města Kavarna se jménem Karvuna nalákal některé místní historiky k tomu, aby oba názvy porovnaly. Nicméně archeologická a historická fakty tuto skutečnost nepodporují. Současný název Kavarna byl poprvé písemně zmíněn na počátku 15. století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama