Kavarna, 2. část

3. června 2014 v 16:00 |  Letoviska
V letech 1913 až 1940 město patřilo k Rumunsku, místní bulharská populace také v tomto období kladla poměrně silný odpor vůči rumunským orgánům. Díky Craiovské smlouvé se stala jižní Dobrudža, a tedy i Kavarna, opět součástí Bulharska.

Díky poloze přímo na pobřeží Černého moře je kromě zemědělství a rybolovu dalším velkým a důležitým zdrojem příjmů místních obyvatel cestovní ruch. Nicméně místní pláž se skládá pouze z malého, uměle vytvořeného písečného pásu.

Zcela jistě je tak pro toto městečko těžké konkurovat vyhlášeným okolním letoviskům Albena (30 km jihozápadně), Zlaté Písky (40 km) anebo Sveti Konstantin i Elena (43 km). Ty mohou nabídnout mnohem hezčí pláže a rozvinutou turistickou infrastrukturu.


Pobřeží Černého moře v okolí Kavarny je pro cestovní ruch využíváno jen velmi málo. Návštěvníky jsou většinou individuální cestovatelé, kteří hledají ubytování a odpočinek mimo velká turistická střediska.

V bezprostřední blízkosti Kavarny jsou ale vybudovaná tři golfová hřiště - Trakijski Skali (18-ti jamkové), které zahrnuje i přístaviště jachet, luxusní apartmány a vilky. Další jsou Black Sea Rama Golf & Country Club (18-ti jamkové) a Kaliakra Golf and Sea complex.

V posledních letech se zde ale počítá s intenzivní výstavbou a rozšířením prázdninových zařízení a rekreačních domů, protože investoři tady předpokládají velký potenciál pro rozvoj.

Zajímavým místem pro výlet je mys Kaliakra, který je vedle mysu Emine druhým nejslavnější mysem v Bulharsku na severním pobřeží Černého moře. Cca 70 m vysoké útesy jsou velmi mohutné, zbarvené do červenozlaté barvy.

Některé z jeskyní na mysu byly přeměněny na muzeum, ve kterém jsou vidět především nálezy z antické pevnosti Tetrasiada. Více nálezů můžete vidět především v muzeu ve Varně, ale také v Balčiku a v Kavarně.

V jiných skalních úkrytech se usadily kolonie tuleňů, nad útesy můžete také vidět mořské ptáky a v moři dokonce občas zahlédnout i delfíny. Na severu hraničí Kaliakra s lagunou Taukliman a s přírodní rezervací Bolata, kde žije mnoho vzácných živočišných a rostlinných druhů.

Celkově je mys Kaliakra oblíbenou destinací pro turisty, maják z roku 1901 ale není přístupný, stejně jako nejvyšší část skal. Platí se zde také vstupné, které činí asi 3 leva (přibližně 1,50 eura) za dospělého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama